XC9236A33CER-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC9236A33CER-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA 6USPC
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Mount :
Surface Mount
Control Mode :
CURRENT-MODE
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Published :
Voltage - Input (Min) :
2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Voltage :
3.3V
Frequency - Switching :
1.2MHz
Synchronous Rectifier :
yes
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Topology :
Buck
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Function :
Step-Down
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
XC9236
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Pitch :
0.5mm
Current - Output :
600mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
XC9236A33CER-G
Torex Semiconductor Ltd. XC9236A33CER-G
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Torex Semiconductor Ltd. XC9236A33CER-G Overview
The Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Torex Semiconductor Ltd. XC9236A33CER-G is a cutting-edge solution designed to deliver high-efficiency power conversion. Manufactured by Torex Semiconductor Ltd., this compact buck regulator is ideal for powering low-voltage circuits. With its output fixed at 3.3V and capable of delivering up to 600mA, this component is a reliable choice for applications demanding a stable and efficient power supply.
XC9236A33CER-G Features
  • Fixed Output Voltage: 3.3V ensures consistent performance for connected devices.
  • High Output Current: Capable of delivering up to 600mA, suitable for a wide range of electronic applications.