XC9221D095MR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC9221D095MR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
16V INPUT STEP-DOWN DCDC CONTROL
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
2.9mm
Function :
Step-Down
Output Current-Max :
3A
Series :
XC9221
Synchronous Rectifier :
No
Duty Cycle (Max) :
100%
Control Features :
Enable, Soft Start
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Type :
Transistor Driver
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Additional Feature :
PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO AVAILABLE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Input Voltage-Nom :
5V
Output Configuration :
Positive
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.8V~16V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Topology :
Buck
Frequency - Switching :
500kHz
Terminal Pitch :
0.95mm