XC6806C40511-G
Mfr.Part #
XC6806C40511-G
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Battery Pack Voltage :
4.05V
Charge Current - Max :
385mA
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Datasheets
XC6806C40511-G
Constant - Programmable 10-XFLGA Tape & Reel (TR) XC680x Series
XC6806C40511-G Overview
The package that has it is the Tape & Reel (TR) package.In order to make it more convenient, it has been included in the 10-XFLGA package.This device has a mounting type of Surface Mount.A temperature setting of -40°C~85°C TA ensures reliable performance.There is an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT used in this device.Charge the device with Constant - Programmable current.Batteries have a voltage of 4.05V.Several programmable features, including Current.A maximum charging current of 385mA is achieved by the part.There is 5.5V maximum supply voltage for this device.In the XC680x series, this electrical component is found.
XC6806C40511-G Features
Battery pack voltage of 4.05V