XC6806C36511-G
Mfr.Part #
XC6806C36511-G
Battery Pack Voltage :
3.65V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Charge Current - Max :
385mA
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Datasheets
XC6806C36511-G
Constant - Programmable 10-XFLGA Tape & Reel (TR) XC680x Series
XC6806C36511-G Overview
In the Tape & Reel (TR) package, you will find it.To make it easier for you, it is included with the 10-XFLGA package.There is a mounting type of Surface Mount for this device.Keeping the temperature at -40°C~85°C TA will ensure reliable performance.POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the analog IC used in this device.The device requires Constant - Programmable of current to charge.Battery pack voltage is 3.65V.A number of programmable features are available, including Current.As far as the charging current is concerned, it is 385mA at full charge.Its maximum supply voltage is 5.5V.XC680x is the series number of this electrical component.
XC6806C36511-G Features
Battery pack voltage of 3.65V