XC6501P23AHR-G
Mfr.Part #
XC6501P23AHR-G
Description
IC REG LINEAR 2.35V 200MA 3USP
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Output Current1-Max :
0.2A
Width :
1.2mm
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Number of Terminations :
3
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Dropout Voltage1-Max :
0.41V
Terminal Form :
NO LEAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-30 Code :
S-XXSS-N3
Number of Functions :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Max) :
6V
Output Voltage1-Max :
2.3735V
Height Seated (Max) :
0.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage (Min) :
2.85V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Min :
2.3265V
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Output Voltage 1 :
2.35V