XC6501D35B0R-G
Mfr.Part #
XC6501D35B0R-G
Description
IC REG LIN 3.55V 200MA WLP-4-01
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
4
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Width :
0.7mm
Input Voltage (Min) :
4.05V
Height Seated (Max) :
0.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Min :
3.479V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage (Max) :
6V
Terminal Pitch :
0.4mm
Output Current1-Max :
0.2A
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Output Voltage1-Max :
3.621V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B4
Output Voltage 1 :
3.55V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
0.7mm
Terminal Form :
Ball
Terminal Position :
BOTTOM
Dropout Voltage1-Max :
0.35V
1
Datasheets
XC6501D35B0R-G
0.4mm PMIC