XC6501B13AMR-G
Mfr.Part #
XC6501B13AMR-G
Description
IC REG LINEAR 1.35V 200MA SOT25
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Height Seated (Max) :
1.3mm
Input Voltage (Max) :
6V
Number of Terminations :
5
Input Voltage (Min) :
1.4V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Output Voltage1-Min :
1.33V
Output Current1-Max :
0.2A
Width :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Max :
0.69V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Voltage 1 :
1.35V
Number of Functions :
1
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Max :
1.37V
Surface Mount :
yes
Length :
2.9mm
Datasheets
XC6501B13AMR-G
0.95mm PMIC