XC6222D16BPR-G
Mfr.Part #
XC6222D16BPR-G
Description
IC REG LIN 1.65V 700MA SOT89-5
Dropout Voltage1-Max :
0.41V
Width :
2.5mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Length :
4.5mm
Surface Mount :
yes
Pin Count :
5
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Output Voltage 1 :
1.65V
Output Voltage1-Max :
1.67V
Terminal Form :
Flat
Terminal Pitch :
1.5mm
EAR99
Pbfree Code :
Input Voltage (Max) :
6V
Output Voltage1-Min :
1.63V
HTS Code :
Input Voltage (Min) :
1.7V
Output Current1-Max :
0.7A
Datasheets
XC6222D16BPR-G
1.5mm PMIC 5
XC6222D16BPR-G Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. As you can see, the regulator IC has a total of 5 pins. As far as the regulator type, it is a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type.