XC6222A25BPR-G
Mfr.Part #
XC6222A25BPR-G
Description
IC REG LIN 2.55V 700MA SOT89-5
Height Seated (Max) :
1.6mm
Output Current1-Max :
0.7A
Length :
4.5mm
Terminal Pitch :
1.5mm
Output Voltage1-Max :
2.5755V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Output Voltage 1 :
2.55V
1
Pbfree Code :
Input Voltage (Min) :
1.7V
Width :
2.5mm
Input Voltage (Max) :
6V
Output Voltage1-Min :
2.5245V
Terminal Form :
Flat
e3
Pin Count :
Dropout Voltage1-Max :
0.26V
Datasheets
XC6222A25BPR-G
1.5mm PMIC 5
XC6222A25BPR-G Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. As you can see, the regulator IC has a total of 5 pins. As far as the regulator type, it is a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type.