XC6221D29AMR-G
Mfr.Part #
XC6221D29AMR-G
Description
IC REG LINEAR 2.95V 200MA SOT25
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Current1-Max :
0.25A
Length :
2.9mm
Dropout Voltage1-Max :
0.17V
Number of Terminations :
5
Input Voltage (Max) :
6V
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Min :
2.891V
Output Voltage 1 :
2.95V
Input Voltage (Min) :
1.6V
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
1.3mm
Output Voltage1-Max :
3.009V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Datasheets
XC6221D29AMR-G
0.95mm PMIC