XC6221D16ANR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6221D16ANR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC REG LINEAR 1.65V 200MA SSOT24
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
1.62V
Length :
2mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Dropout Voltage1-Max :
0.25V
Input Voltage (Min) :
1.6V
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Width :
1.25mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage (Max) :
6V
Output Voltage 1 :
1.65V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
4
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Max :
1.68V
Output Current1-Max :
0.25A
Terminal Pitch :
1.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
XC6221D16ANR-G
1.3mm PMIC