XC6221C29AMR-G
- Mfr.Part #
- XC6221C29AMR-G
- Description
- IC REG LINEAR 2.95V 200MA SOT25
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- yes
- Input Voltage (Max) :
- 6V
- Output Voltage1-Min :
- 2.891V
- Width :
- 1.6mm
- JESD-30 Code :
- R-PDSO-G5
- Number of Terminations :
- 5
- Terminal Finish :
- Tin (Sn)
- Terminal Pitch :
- 0.95mm
- Terminal Position :
- Dual
- Output Current1-Max :
- 0.25A
- Terminal Form :
- Gull wing
- HTS Code :
- Height Seated (Max) :
- 1.3mm
- Input Voltage (Min) :
- 1.6V
- 260
- Output Voltage1-Max :
- 3.009V
- ECCN Code :
- EAR99
- Regulator Type :
- FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
- JESD-609 Code :
- e3
- Output Voltage 1 :
- 2.95V
- Dropout Voltage1-Max :
- 0.17V
- Length :
- 2.9mm
- Datasheets
- XC6221C29AMR-G
0.95mm PMIC