XC6221B29AMR-G
Mfr.Part #
XC6221B29AMR-G
Description
IC REG LINEAR 2.95V 200MA SOT25
Output Current1-Max :
0.25A
Width :
1.6mm
Output Voltage1-Min :
2.891V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Input Voltage (Max) :
6V
Output Voltage1-Max :
3.009V
Number of Terminations :
5
Dropout Voltage1-Max :
0.17V
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Length :
2.9mm
Input Voltage (Min) :
1.6V
Output Voltage 1 :
2.95V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Datasheets
XC6221B29AMR-G
0.95mm PMIC