XC6221B25AMR-G
Mfr.Part #
XC6221B25AMR-G
Description
IC REG LINEAR 2.55V 200MA SOT25
Dropout Voltage1-Max :
0.17V
Terminal Form :
Gull wing
Input Voltage (Max) :
6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Voltage1-Max :
2.601V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
5
Width :
1.6mm
Output Voltage 1 :
2.55V
Output Current1-Max :
0.25A
Output Voltage1-Min :
2.499V
Length :
2.9mm
Terminal Pitch :
0.95mm
Input Voltage (Min) :
1.6V