XC6221B16AMR-G
Mfr.Part #
XC6221B16AMR-G
Description
IC REG LINEAR 1.65V 200MA SOT25
Length :
2.9mm
Input Voltage (Min) :
1.6V
Terminal Form :
Gull wing
Dropout Voltage1-Max :
0.25V
Height Seated (Max) :
1.3mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Voltage1-Max :
1.68V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Input Voltage (Max) :
6V
Terminal Pitch :
0.95mm
Width :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Output Current1-Max :
0.25A
Output Voltage 1 :
1.65V
Output Voltage1-Min :
1.62V
Number of Terminations :
5
Datasheets
XC6221B16AMR-G
0.95mm PMIC