XC6221B12AGR-G
Mfr.Part #
XC6221B12AGR-G
Description
IC REG LINEAR 1.25V 200MA 4USP
Voltage Regulators - Linear
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Max :
1.28V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Tape and Reel
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Voltage Tolerance-Max :
2.4%
Width :
1.2mm
Output Current1-Max :
0.25A
Adjustability :
FIXED
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Height Seated (Max) :
0.6mm
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Output Voltage 1 :
1.25V
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Terminal Form :
NO LEAD
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Input Voltage (Min) :
1.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage1-Nom :
0.23V
HTS Code :
Output Voltage1-Min :
1.22V
Terminal Pitch :
0.6mm
Number of Outputs :
1
Dropout Voltage1-Max :
0.41V
Input Voltage (Max) :
6V
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
XC6221B12AGR-G
0.6mm PMIC