XC6220B18BER-G
Mfr.Part #
XC6220B18BER-G
Description
IC REG LINEAR 1.85V 1A 6USPC
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Terminal Pitch :
0.5mm
HTS Code :
Output Voltage1-Max :
1.89V
Output Voltage 1 :
1.85V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Output Voltage1-Min :
1.81V
Dropout Voltage1-Max :
0.655V
Output Current1-Max :
1A
Number of Terminations :
6
Length :
2mm
Input Voltage (Min) :
1.6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Terminal Form :
NO LEAD
Input Voltage (Max) :
6V
Width :
1.8mm
Datasheets
XC6220B18BER-G
0.5mm PMIC