XC6220A16BPR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6220A16BPR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC REG LINEAR 1.65V 1A SOT89-5
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Voltage (Max) :
6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
5
Terminal Form :
Flat
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage1-Max :
0.655V
Output Voltage 1 :
1.65V
Length :
4.5mm
Input Voltage (Min) :
1.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.6mm
Width :
2.5mm
Output Current1-Max :
1A
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Min :
1.61V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
1.5mm
Output Voltage1-Max :
1.69V
HTS Code :
Datasheets
XC6220A16BPR-G
1.5mm PMIC