XC6210D15AMR-G
Mfr.Part #
XC6210D15AMR-G
Description
IC REG LINEAR 1.55V 700MA SOT25
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.3mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Output Current1-Max :
0.7A
Surface Mount :
yes
Output Voltage 1 :
1.55V
Output Voltage1-Max :
1.581V
Input Voltage (Max) :
6V
Output Voltage1-Min :
1.519V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Dropout Voltage1-Max :
0.135V
Input Voltage (Min) :
1.5V
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Width :
1.6mm
Length :
2.9mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
XC6210D15AMR-G
0.95mm PMIC