XC6210A18ADR-G
Mfr.Part #
XC6210A18ADR-G
Description
IC REG LINEAR 1.85V 700MA 6USPB
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage1-Min :
1.813V
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Number of Functions :
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.5mm
HTS Code :
Input Voltage (Min) :
1.5V
Output Voltage1-Max :
1.887V
Output Voltage 1 :
1.85V
Input Voltage (Max) :
6V
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Terminal Form :
NO LEAD
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Height Seated (Max) :
0.7mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
6
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
1.8mm
Output Current1-Max :
0.7A
Surface Mount :
yes
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Dropout Voltage1-Max :
0.135V
Datasheets
XC6210A18ADR-G
0.5mm PMIC