XC6209F15APR-G
- Mfr.Part #
- XC6209F15APR-G
- Manufacturer
- Torex Semiconductor Ltd.
- Description
- IC REG LIN 1.55V 300MA SOT89-5
- Manufacturer :
- Torex Semiconductor Ltd.
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Regulator Type :
- FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Output Voltage 1 :
- 1.55V
- Width :
- 2.5mm
- Surface Mount :
- yes
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Terminal Finish :
- Tin (Sn)
- Height Seated (Max) :
- 1.6mm
- HTS Code :
- JESD-30 Code :
- R-PDSO-F5
- ECCN Code :
- EAR99
- Input Voltage (Max) :
- 10V
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 10
- Factory Lead Time :
- 10 Weeks
- Terminal Position :
- Dual
- Output Voltage1-Max :
- 1.581V
- Dropout Voltage1-Max :
- 0.6V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Number of Functions :
- 1
- Input Voltage (Min) :
- 2V
- Terminal Form :
- Flat
- Output Current1-Max :
- 0.3A
- Output Voltage1-Min :
- 1.519V
- Pin Count :
- 5
- Pbfree Code :
- yes
- Length :
- 4.5mm
- JESD-609 Code :
- e3
- Terminal Pitch :
- 1.5mm
- Number of Terminations :
- 5
- Datasheets
- XC6209F15APR-G
1.5mm PMIC 5
XC6209F15APR-G Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. There are 5 terminations on the gadget. IC voltage regulator has a sum of 5 pins. The regulator type for this IC regulator is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR.