XC6205B13ADR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6205B13ADR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.35V 150MA 6USPB
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad
Packing Method :
Tape and Reel
Output Configuration :
Positive
Number of Regulators :
1
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Output Type :
FIXED
Current - Output :
150mA
Voltage Tolerance-Max :
2%
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
XC6205
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Protection Features :
Over Current
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage Dropout (Max) :
0.9V @ 100mA
Control Features :
Enable
Number of Outputs :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
65dB (10kHz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage 1 :
1.3V
Surface Mount :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
6
Dropout Voltage1-Nom :
0.75V
Terminal Pitch :
0.5mm
Datasheets
XC6205B13ADR-G
Enable Fixed 0.5mm XC6205 PMIC 6-WFDFN Exposed Pad
XC6205B13ADR-G Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 6-WFDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. In total, there are 6 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 150mA. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. It is XC6205 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way.