XC6132N19KER-G
Mfr.Part #
XC6132N19KER-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Width :
1.8mm
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
2V
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
2mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
XC6132N19KER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132N19KER-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 6 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 2V is used to conduct the PMIC chip. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Besides the IC types mentioned above, the power management system also includes other types such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. IC management is capable of operating at a maximum temperature of 125°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.