XC6132N18FER-G
Mfr.Part #
XC6132N18FER-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Height Seated (Max) :
0.6mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
2mm
Supply Voltage :
2V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.8V
Width :
1.8mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Datasheets
XC6132N18FER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132N18FER-G Overview
There are 6 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Tape & Reel (TR)-packaging is used. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. When a supply voltage of 2V is applied to the power ic, it conducts. Additionally, IC management are a variety of features, for example [0], to name a few. There are other types of IC included in the power managment ic, such as types POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 125°C. At the very least, PMIC chip operates at a temperature of -40°C while working.