XC6132N16KMR-G
Mfr.Part #
XC6132N16KMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT26
Terminal Pitch :
0.95mm
Supply Voltage :
2V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Length :
2.9mm
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
1.6mm
Datasheets
XC6132N16KMR-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132N16KMR-G Overview
Power management is mounted through 6 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 2V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 1.6V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. IC management has a maximum operating temperature of 125°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.