XC6132N11KER-G
Mfr.Part #
XC6132N11KER-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Terminal Form :
NO LEAD
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.1V
Length :
2mm
Supply Voltage :
2V
Width :
1.8mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Datasheets
XC6132N11KER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132N11KER-G Overview
As you can see, this power management is mounted through 6 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 2V is applied to the power ic, it conducts. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. It also contains ICs of other kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, which are included in the power management. IC management can operate at a maximum temperature of 125°C. At least a working temperature of -40°C is required.