XC6132N10LER-G
Mfr.Part #
XC6132N10LER-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Height Seated (Max) :
0.6mm
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Length :
2mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
1.8mm
Supply Voltage :
2V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.0V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Form :
NO LEAD
Datasheets
XC6132N10LER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132N10LER-G Overview
Power management is mounted through 6 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 2V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 1.0V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. IC management has a maximum operating temperature of 125°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.