XC6132C20FER-G
Mfr.Part #
XC6132C20FER-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Height Seated (Max) :
0.6mm
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 2.0V
Length :
2mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Supply Voltage :
2V
Width :
1.8mm
Datasheets
XC6132C20FER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C20FER-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 6 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 2V is used to conduct the PMIC chip. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Besides the IC types mentioned above, the power management system also includes other types such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. IC management is capable of operating at a maximum temperature of 125°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.