XC6132C18KER-G
Mfr.Part #
XC6132C18KER-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Length :
2mm
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Width :
1.8mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Form :
NO LEAD
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.8V
Adjustable Threshold :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Supply Voltage :
2V
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Datasheets
XC6132C18KER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C18KER-G Overview
As you can see, this power management is mounted through 6 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 2V is applied to the power ic, it conducts. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. It also contains ICs of other kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, which are included in the power management. IC management can operate at a maximum temperature of 125°C. At least a working temperature of -40°C is required.