XC6132C17MMR-G
Mfr.Part #
XC6132C17MMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT26
Height Seated (Max) :
1.3mm
Terminal Pitch :
0.95mm
Width :
1.6mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.7V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Length :
2.9mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Supply Voltage :
2V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
XC6132C17MMR-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C17MMR-G Overview
This power management consists of 6 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 2V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Additionally, there are many other features that can be found inside of the power management, such as [0]. Aside from these IC types, IC management also contains other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 125°C. As a minimum, PMIC chip should be able to operate at a temperature of -40°C.