XC6132C14LER-G
Mfr.Part #
XC6132C14LER-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Length :
2mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Supply Voltage :
2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Width :
1.8mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.4V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Datasheets
XC6132C14LER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C14LER-G Overview
A total of 6 terminals are used to mount this power management. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. Manage ics operate at 2V supply voltages. In addition, IC management are other features such as [0], to mention only a few. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 125°C. At least -40°C is required for voltage supervisor to operate.