XC6132C14HMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6132C14HMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT26
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.95mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Supply Voltage :
2V
Number of Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Temperature Grade :
Automotive
Number of Terminations :
6
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.4V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Width :
1.6mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.9mm
Adjustable Threshold :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Height Seated (Max) :
1.3mm
Datasheets
XC6132C14HMR-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C14HMR-G Overview
This voltage supervisor has a total of 6 mounting terminals that can be used for mounting. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. IC management conducts at a voltage of 2V. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. In addition to the IC type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, other types are also included in the power managment ic. During operation, IC management can reach temperatures of up to 125°C. At a minimum, PMIC chip operates at a working temperature of -40°C.