XC6132C13HMR-G
Mfr.Part #
XC6132C13HMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT26
Height Seated (Max) :
1.3mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.95mm
Width :
1.6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Length :
2.9mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.3V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage :
2V
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Datasheets
XC6132C13HMR-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C13HMR-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 6 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 2V is used to conduct the PMIC chip. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Besides the IC types mentioned above, the power management system also includes other types such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. IC management is capable of operating at a maximum temperature of 125°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.