XC6132C13CMR-G
Mfr.Part #
XC6132C13CMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT26
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.9mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.95mm
Supply Voltage :
2V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Width :
1.6mm
Number of Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
125°C
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.3V
Datasheets
XC6132C13CMR-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C13CMR-G Overview
This power management consists of 6 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 2V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Additionally, there are many other features that can be found inside of the power management, such as [0]. Aside from these IC types, IC management also contains other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 125°C. As a minimum, PMIC chip should be able to operate at a temperature of -40°C.