XC6132C10AER-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6132C10AER-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6USPC
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Temperature Grade :
Automotive
Supply Voltage :
2V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.0V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Adjustable Threshold :
yes
Width :
1.8mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
6
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Channels :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Form :
NO LEAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
0.6mm
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Datasheets
XC6132C10AER-G
2V 6 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6132C10AER-G Overview
There are 6 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Tape & Reel (TR)-packaging is used. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. When a supply voltage of 2V is applied to the power ic, it conducts. Additionally, IC management are a variety of features, for example [0], to name a few. There are other types of IC included in the power managment ic, such as types POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 125°C. At the very least, PMIC chip operates at a temperature of -40°C while working.