XC6129N41LNR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6129N41LNR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
Industrial
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Number of Channels :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
1.25mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Height Seated (Max) :
1.1mm
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage :
2V
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.1V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Terminations :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2mm
Surface Mount :
yes
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
ECCN Code :
EAR99
Adjustable Threshold :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
1.3mm
Datasheets
XC6129N41LNR-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129N41LNR-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 4 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 2V is used to conduct the PMIC chip. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Besides the IC types mentioned above, the power management system also includes other types such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. IC management is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.