XC6129N16L7R-G
Mfr.Part #
XC6129N16L7R-G
Supply Voltage :
2V
Length :
1.2mm
Height Seated (Max) :
0.4mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.6V
Terminal Pitch :
0.55mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Width :
0.9mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Datasheets
XC6129N16L7R-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129N16L7R-G Overview
There are 4 terminals on this power management that allow it to be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. In a 2V supply voltage, the power management conducts. Power management is also possible to add other features such as DETECT VOLTAGE IS 1.6V to name a few. It is important to note that the power management also includes other IC types, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There is a maximum operating temperature of 85°C. At the very least, voltage supervisor runs at a temperature of -40°C.