XC6129N16C7R-G
Mfr.Part #
XC6129N16C7R-G
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Length :
1.2mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.6V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Pitch :
0.55mm
Width :
0.9mm
Supply Voltage :
2V
Height Seated (Max) :
0.4mm
Datasheets
XC6129N16C7R-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129N16C7R-G Overview
A total of 4 terminals are used to mount this power management. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. Manage ics operate at 2V supply voltages. In addition, IC management are other features such as [0], to mention only a few. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 85°C. At least -40°C is required for voltage supervisor to operate.