XC6129C54L7R-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6129C54L7R-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4USPN
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
HTS Code :
Adjustable Threshold :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
2V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
JESD-609 Code :
e4
Length :
1.2mm
Height Seated (Max) :
0.4mm
Terminal Form :
NO LEAD
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Terminal Pitch :
0.55mm
Width :
0.9mm
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 5.4V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Number of Terminations :
4
Operating Temperature (Max) :
85°C
Datasheets
XC6129C54L7R-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129C54L7R-G Overview
A total of 4 terminals are used to mount this power management. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. Manage ics operate at 2V supply voltages. In addition, IC management are other features such as [0], to mention only a few. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 85°C. At least -40°C is required for voltage supervisor to operate.