XC6129C43LNR-G
Mfr.Part #
XC6129C43LNR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Supervisors
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
1.3mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.3V
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height Seated (Max) :
1.1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
2V
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
4
Width :
1.25mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Grade :
Industrial
Length :
2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Number of Channels :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Adjustable Threshold :
No
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Datasheets
XC6129C43LNR-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129C43LNR-G Overview
A total of 4 terminals are used to mount this power management. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. Manage ics operate at 2V supply voltages. In addition, IC management are other features such as [0], to mention only a few. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The maximum operating temperature is 85°C. At least -40°C is required for voltage supervisor to operate.