XC6129C37LNR-G
Mfr.Part #
XC6129C37LNR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage :
2V
Terminal Pitch :
1.3mm
Width :
1.25mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Height Seated (Max) :
1.1mm
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 3.7V
Length :
2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Datasheets
XC6129C37LNR-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129C37LNR-G Overview
Power management is mounted through 4 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 2V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 3.7V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. IC management has a maximum operating temperature of 85°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.