XC6129C29FNR-G
Mfr.Part #
XC6129C29FNR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 2.9V
Operating Temperature (Max) :
85°C
1
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Supply Voltage :
2V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Length :
2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
1.25mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Height Seated (Max) :
1.1mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Terminal Pitch :
1.3mm
Datasheets
XC6129C29FNR-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129C29FNR-G Overview
This voltage supervisor has a total of 4 mounting terminals that can be used for mounting. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 2V. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. In addition to the IC type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, other types are also included in the power managment ic. During operation, IC management can reach temperatures of up to 85°C. At a minimum, PMIC chip operates at a working temperature of -40°C.