XC6129C27B7R-G
Mfr.Part #
XC6129C27B7R-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4USPN
10 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
4
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 2.7V
Number of Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
2V
Width :
0.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
NO LEAD
Height Seated (Max) :
0.4mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Length :
1.2mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Terminal Pitch :
0.55mm
Temperature Grade :
Industrial
Datasheets
XC6129C27B7R-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129C27B7R-G Overview
As you can see, this power management is mounted through 4 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 2V is applied to the power ic, it conducts. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. It also contains ICs of other kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, which are included in the power management. IC management can operate at a maximum temperature of 85°C. At least a working temperature of -40°C is required.