XC6129C26C7R-G
Mfr.Part #
XC6129C26C7R-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4USPN
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 2.6V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
NO LEAD
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Supply Voltage :
2V
Number of Terminations :
4
JESD-609 Code :
e4
Temperature Grade :
Industrial
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Width :
0.9mm
Terminal Pitch :
0.55mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Length :
1.2mm
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Height Seated (Max) :
0.4mm
Datasheets
XC6129C26C7R-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129C26C7R-G Overview
Power management is mounted through 4 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 2V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 2.6V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. IC management has a maximum operating temperature of 85°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.