XC6129C18ENR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6129C18ENR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Height Seated (Max) :
1.1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
1.3mm
Width :
1.25mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.8V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.3V
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Adjustable Threshold :
No
Length :
2mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Position :
Dual
Number of Channels :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Temperature Grade :
Industrial
Number of Terminations :
4
Datasheets
XC6129C18ENR-G
2V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6129C18ENR-G Overview
As you can see, this power management is mounted through 4 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 2V is applied to the power ic, it conducts. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. It also contains ICs of other kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, which are included in the power management. IC management can operate at a maximum temperature of 85°C. At least a working temperature of -40°C is required.