XC6127N53D7R-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127N53D7R-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4USPN
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Height Seated (Max) :
0.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Length :
1.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Width :
0.9mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Adjustable Threshold :
No
Power Supplies :
0.8/5.5V
Number of Channels :
1
Supply Voltage :
1V
Threshold Voltage :
+5.3V
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Terminal Pitch :
0.55mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
4
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Functions :
1
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 5.3V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Temperature Grade :
Industrial
Datasheets
XC6127N53D7R-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127N53D7R-G Overview
This power management consists of 4 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 1V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Additionally, there are many other features that can be found inside of the power management, such as [0]. Aside from these IC types, IC management also contains other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. To operate this power management, you will need at least 0.8/5.5V volts of power. The maximum operating temperature is 85°C. As a minimum, PMIC chip should be able to operate at a temperature of -40°C.