XC6127N52H7R-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127N52H7R-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4USPN
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Number of Terminations :
4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Threshold Voltage :
+5.2V
Terminal Form :
NO LEAD
Adjustable Threshold :
No
Power Supplies :
0.8/5.5V
Width :
0.9mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
1V
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
Number of Channels :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
0.4mm
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
HTS Code :
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
1.2mm
Temperature Grade :
Industrial
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.55mm
Number of Functions :
1
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 5.2V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Terminal Position :
Dual
Datasheets
XC6127N52H7R-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127N52H7R-G Overview
There are 4 terminals on this power management that allow it to be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. In a 1V supply voltage, the power management conducts. Power management is also possible to add other features such as DETECT VOLTAGE IS 5.2V to name a few. It is important to note that the power management also includes other IC types, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. In order to operate this power management, it requires 0.8/5.5V volts of power. There is a maximum operating temperature of 85°C. At the very least, voltage supervisor runs at a temperature of -40°C.