XC6127N42HNR-G
Mfr.Part #
XC6127N42HNR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.1mm
Supply Voltage :
1V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.2V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Operating Temperature (Max) :
85°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Length :
2mm
Terminal Pitch :
1.3mm
Threshold Voltage :
+4.2V
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.25mm
260
Datasheets
XC6127N42HNR-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127N42HNR-G Overview
Power management is mounted through 4 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 1V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 4.2V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. This power management requires 0.8/5.5V power to work. IC management has a maximum operating temperature of 85°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.