XC6127N39EMR-G
Mfr.Part #
XC6127N39EMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 3.9V
Terminal Pitch :
0.95mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage :
1V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Length :
2.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Terminations :
5
Threshold Voltage :
+3.9V
Width :
1.6mm
Datasheets
XC6127N39EMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127N39EMR-G Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 1V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 3.9V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. This power management requires 0.8/5.5V power to work. IC management has a maximum operating temperature of 85°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.