XC6127N34DNR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127N34DNR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
1.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
1V
Width :
1.25mm
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Channels :
1
Temperature Grade :
Industrial
Surface Mount :
yes
Length :
2mm
Power Supplies :
0.8/5.5V
Adjustable Threshold :
No
Threshold Voltage :
+3.4V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 3.4V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Number of Terminations :
4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Datasheets
XC6127N34DNR-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127N34DNR-G Overview
There are 4 terminals on this power management that allow it to be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. In a 1V supply voltage, the power management conducts. Power management is also possible to add other features such as DETECT VOLTAGE IS 3.4V to name a few. It is important to note that the power management also includes other IC types, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. In order to operate this power management, it requires 0.8/5.5V volts of power. There is a maximum operating temperature of 85°C. At the very least, voltage supervisor runs at a temperature of -40°C.